2004 Primary Election
8/31/2004
Results last updated: 7/5/2006 2:16:26 PM
Vote type summary
Precinct detail list
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Johnnie Byrd (REP) | 8.79% | 4,268 | ||
Doug Gallagher (REP) | 11.18% | 5,430 | ||
Larry Klayman (REP) | 0.54% | 260 | ||
William Billy Kogut (REP) | 0.10% | 49 | ||
Sonya March (REP) | 0.88% | 429 | ||
Mel Martinez (REP) | 44.93% | 21,814 | ||
Bill McCollum (REP) | 32.79% | 15,917 | ||
Karen Saull (REP) | 0.79% | 382 | ||
48,549 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Betty Castor (DEM) | 60.66% | 33,417 | ||
Peter Deutsch (DEM) | 30.10% | 16,580 | ||
Bernard E. Klein (DEM) | 2.71% | 1,491 | ||
Alex Penelas (DEM) | 6.53% | 3,600 | ||
55,088 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Ander Crenshaw (REP) | 91.57% | 32,908 | ||
Deborah K. Pueschel (REP) | 8.43% | 3,030 | ||
35,938 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Deno Hicks (REP) | 55.46% | 21,321 | ||
Lawrence Jefferson (REP) | 44.54% | 17,121 | ||
38,442 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Corrine Brown (DEM) | 87.57% | 24,385 | ||
Prince Brown (DEM) | 12.43% | 3,462 | ||
27,847 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Patricia Chaney (DEM) | 45.38% | 108 | ||
Stephanie Lee (DEM) | 54.62% | 130 | ||
238 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Kris Barnes | 50.74% | 8,027 | ||
Jane Condon | 49.26% | 7,792 | ||
15,819 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Alan M. Rankin | 14.92% | 3,116 | ||
Stephen Wise | 85.08% | 17,765 | ||
20,881 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Ramon L. Day (DEM) | 43.82% | 39 | ||
Vadim Komkov (DEM) | 13.48% | 12 | ||
Kevin Monahan (DEM) | 42.70% | 38 | ||
89 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Fred Carey (DEM) | 65.41% | 121 | ||
Spero Krevatas (DEM) | 34.59% | 64 | ||
185 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Martha G. Fornof (DEM) | 19.44% | 35 | ||
Diana Great-House (DEM) | 26.11% | 47 | ||
Mary Ann Molenda (DEM) | 54.44% | 98 | ||
180 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Jan Brevaldo | 7.60% | 1,475 | ||
Chris Buckley | 30.53% | 5,929 | ||
Tommy Hazouri | 45.06% | 8,751 | ||
Cindy Rounds | 16.81% | 3,265 | ||
19,420 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
William T. Gibson (DEM) | 67.69% | 88 | ||
W. Scott Noel (DEM) | 32.31% | 42 | ||
130 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Eric S. Burns (DEM) | 67.55% | 127 | ||
Barney R Roberts (DEM) | 32.45% | 61 | ||
188 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Amy C. Booker (DEM) | 10.70% | 38 | ||
Betty Jackson Jones (DEM) | 71.27% | 253 | ||
Luella McQueen (DEM) | 18.03% | 64 | ||
355 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Sandra M Bell (DEM) | 50.90% | 141 | ||
Gayle Gillis Kendall (DEM) | 30.69% | 85 | ||
Louvenia B. Tippins (DEM) | 18.41% | 51 | ||
277 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Travis L. Bridges (DEM) | 43.03% | 139 | ||
Ervin Alonzo Paden (DEM) | 10.84% | 35 | ||
Michael D. Stewart (DEM) | 46.13% | 149 | ||
323 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
John B. Campbell (DEM) | 54.59% | 113 | ||
Joseph Parrott (DEM) | 23.67% | 49 | ||
J. T. Rhodes (DEM) | 21.74% | 45 | ||
207 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Jim Burnette (DEM) | 52.15% | 85 | ||
Raynald Johnson Lunn (DEM) | 10.43% | 17 | ||
Keith M. Myers (DEM) | 37.42% | 61 | ||
163 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Fran Benso (DEM) | 31.69% | 45 | ||
Rosa E. White (DEM) | 68.31% | 97 | ||
142 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Doris M. Busbee (REP) | 56.18% | 50 | ||
Stella L Ford (REP) | 43.82% | 39 | ||
89 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Christopher Hazlett (DEM) | 50.00% | 37 | ||
Daniel A. Hazlett (DEM) | 50.00% | 37 | ||
74 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Steven W. Haerter (DEM) | 30.72% | 47 | ||
George L. Katsikas (DEM) | 69.28% | 106 | ||
153 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
John P. King (DEM) | 63.39% | 116 | ||
Charles D. Samuel (DEM) | 36.61% | 67 | ||
183 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Carolyn Woods (DEM) | 65.07% | 95 | ||
Jane C Wytzka (DEM) | 34.93% | 51 | ||
146 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Greg Hines (DEM) | 62.62% | 129 | ||
Charles A. Kohn, Jr. (DEM) | 28.16% | 58 | ||
Bobby J Viers (DEM) | 9.22% | 19 | ||
206 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Andrew M. Bruck (DEM) | 15.32% | 17 | ||
David A. Hertz (DEM) | 19.82% | 22 | ||
Bill Hodges (DEM) | 64.86% | 72 | ||
111 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Nanci Bishof (DEM) | 39.05% | 41 | ||
Mary Ruth Johnson (DEM) | 37.14% | 39 | ||
Marcy Morris (DEM) | 23.81% | 25 | ||
105 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
John F. Butler (DEM) | 41.72% | 68 | ||
Christopher Nuland (DEM) | 58.28% | 95 | ||
163 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Mary L. Dill-Maxey (DEM) | 39.62% | 63 | ||
Karen Bundy Nuland (DEM) | 60.38% | 96 | ||
159 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Cebil Riley (DEM) | 48.25% | 55 | ||
John Winkler (DEM) | 51.75% | 59 | ||
114 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Gwendolyn Corso (DEM) | 40.00% | 50 | ||
Hilda F. Westberry (DEM) | 60.00% | 75 | ||
125 |
Vote for 1 | ||||
Percent | Votes | |||
---|---|---|---|---|
Edith S. Ferguson (DEM) | 43.45% | 73 | ||
Nicole Fried (DEM) | 25.00% | 42 | ||
Julia Gray (DEM) | 31.55% | 53 | ||
168 |