Elected Officials

 
Federal
Executive
PresidentBarack Obama 4 Year Term
Vice PresidentJoseph R. Biden Jr. 4 Year Term
US Senate
U.S. SenatorBill Nelson 6 Year Term
U.S. SenatorMarco Rubio 6 Year Term
US Congress
U.S. Representative District 4Ander Crenshaw 2 Year Term
U.S. Representative District 5Corrine Brown 2 Year Term
 
State
Executive
GovernorRick Scott 4 Year Term
Lieutenant GovernorCarlos Lopez-Cantera 4 Year Term
Attorney GeneralPam Bondi 4 Year Term
Chief Financial OfficerJeff Atwater 4 Year Term
Commissioner of AgricultureAdam H. Putnam 4 Year Term
State Senate
State Senator District 4Aaron Bean 2 Year Term
State Senator District 9Audrey Gibson 4 Year Term
District Court of Appeal (Appointed)
1st District Court of Appeal- Chief JudgeRobert T. Benton
1st District Court of AppealJames R. Wolf
1st District Court of Appeal Marguerite H. Davis
1st District Court of AppealWilliam A. Van Nortwick, Jr.
1st District Court of AppealPhil Padovano
1st District Court of AppealJoseph Lewis, Jr.
1st District Court of AppealBrad Thomas
1st District Court of AppealClay Roberts
1st District Court of AppealNikki Ann Clark
1st District Court of AppealKent Wetherell
1st District Court of AppealLori S. Rowe
1st District Court of AppealSimone Marstiller
1st District Court of AppealStephanie W. Ray
1st District Court of Appeal Ronald V. Swanson
1st District Court of AppealScott Makar
State House
State Representative District 11Janet H. Adkins 2 Year Term
State Representative District 12Lake Ray 2 Year Term
State Representative District 13Reggie Fullwood 2 Year Term
State Representative District 14Mia Jones 2 Year Term
State Representative District 15Daniel Davis 2 Year Term
State Representative District 16Charles McBurney 2 Year Term
Florida Supreme Court (Appointed)
Florida Supreme Court - Chief JusticeRicky L. Polston
Florida Supreme CourtBarbara J. Pariente
Florida Supreme CourtR. Fred Lewis
Florida Supreme CourtPeggy A. Quince
Florida Supreme Court Charles T. Canady
Florida Supreme Court Jorge Labarga
Florida Supreme Court James E. C. Perry
Fourth Judicial Circuit
State AttorneyAngela Corey 4 Year Term
Public DefenderMatthew Shirk 4 Year Term
Circuit Court Judge Group 1Vacant 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 2Vacant 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 3Don H. Lester 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 4James H. Daniel 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 5Gregg McCaulie 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 6Robert M. Foster 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 7Lawrence P. Haddock 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 8Tyrie W. Boyer 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 9Henry E. Davis 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 10Lance M. Day 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 11Adrian G. Soud 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 12Donald R. Moran, Jr. 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 13David M. Gooding 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 14Thomas M. Beverly 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 15E. McRae Mathis 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 16Karen K. Cole 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 17Peter L. Dearing 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 18Hugh A. Carithers 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 19Kevin Blazs 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 20Mark Mahon 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 21John H. Skinner 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 22Harvey L. Jay, III 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 23Jack M. Schemer 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 24David C. Wiggins 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 25Mark Hulsey 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 26Tatiana Salvador 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 27J. Brad Stetson 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 28Virginia Norton 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 29Mark J. Borello 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 30Waddell A. Wallace 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 31Linda F. McCallum 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 32Mallory D. Cooper 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 33Elizabeth "Libby" Senterfitt 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 34Suzanne Bass 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 35Daniel F. Wilensky 6 Year Term
 
County
Constitutional Officers
MayorAlvin Brown 4 Year Term
SheriffJohn H. Rutherford 4 Year Term
Property AppraiserJim Overton 4 Year Term
Tax CollectorMichael Corrigan 4 Year Term
Supervisor of ElectionsJerry Holland 4 Year Term
Clerk of the Circuit CourtRonnie Fussell 4 Year Term
City Council
City Council District 1Clay Yarborough 4 Year Term
City Council District 2Bill Bishop 4 Year Term
City Council District 3Richard Clark 4 Year Term
City Council District 4Don Redman 4 Year Term
City Council District 5Lori N. Boyer 4 Year Term
City Council District 6Matt Schellenberg 4 Year Term
City Council District 7Johnny A. Gaffney 4 Year Term
City Council District 8E. Denise Lee 4 Year Term
City Council District 9Warren A. Jones 4 Year Term
City Council District 10Reginald L. Brown 4 Year Term
City Council District 11Ray Holt 4 Year Term
City Council District 12Doyle Carter 4 Year Term
City Council District 13Bill Gulliford 4 Year Term
City Council District 14Jim Love 4 Year Term
At-Large Group 1*Kimberly Daniels 4 Year Term
At-Large Group 2*John R. Crescimbeni 4 Year Term
At-Large Group 3*Stephen C. Joost 4 Year Term
At-Large Group 4*Greg Anderson 4 Year Term
At-Large Group 5*Robin Lumb 4 Year Term
** At Large.
School Board
School Board District 1Cheryl Grymes 4 Year Term
School Board District 2Fred "Fel" Lee 4 Year Term
School Board District 3Ashley Smith Juarez 4 Year Term
School Board District 4Paula D. Wright 4 Year Term
School Board District 5Constance "Connie" Sands Hall 4 Year Term
School Board District 6Becki Couch 4 Year Term
School Board District 7Jason Fischer 4 Year Term
County Court Judge
County Court Judge Group 1Scott Mitchell 6 Year Term
County Court Judge Group 2Roberto A. Arias 6 Year Term
County Court Judge Group 3Brent D. Shore 6 Year Term
County Court Judge Group 4Pauline M. Drake 6 Year Term
County Court Judge Group 5John A. Moran 6 Year Term
County Court Judge Group 6Russell L. Healey 6 Year Term
County Court Judge Group 7Emmet F. Ferguson, III 6 Year Term
County Court Judge Group 8Sharon H. Tanner 6 Year Term
County Court Judge Group 9James A. Ruth 6 Year Term
County Court Judge Group 10Eleni Elia Derke 6 Year Term
County Court Judge Group 11Charles G. Cofer 6 Year Term
County Court Judge Group 12Michelle Kalil 6 Year Term
County Court Judge Group 13Mose L. Floyd 6 Year Term
County Court Judge Group 14Gary P. Flower 6 Year Term
County Court Judge Group 15Ronald P. Higbee 6 Year Term
County Court Judge Group 16Angela M. Cox 6 Year Term
County Court Judge Group 17Dawn K. Hudson 6 Year Term
Soil & Water Conservation District
Soil & Water Conservation District Group 1Sebastian Alexander 4 Year Term
Soil & Water Conservation District Group 2Evelyn Coney 4 Year Term
Soil & Water Conservation District Group 3Carlton Higginbotham 4 Year Term
Soil & Water Conservation District Group 4Brian Allen 4 Year Term
Soil & Water Conservation District Group 5Greg Tison 4 Year Term
Bartram Park Community Development District
Bartram Park Board of Supervisors Seat 5John T. Dodson, III
Bartram Park Board of Supervisors Seat 1Rebecca Price
Bartram Park Board of Supervisors Seat 2Arthur E. Lancaster
Bartram Park Board of Supervisors Seat 3Jim Bettinger
Bartram Park Board of Supervisors Seat 4Sandra L. Powell
Bartram Springs Community Development District
Bartram Springs Board of Supervisors Seat 1Andrew Walden
Bartram Springs Board of Supervisors Seat 2Roger Sulimirski 4 Year Term
Bartram Springs Board of Supervisors Seat 3Martin Kaufman 4 Year Term
Bartram Springs Board of Supervisors Seat 4Kevin Colcord 4 Year Term
Bartram Springs Board of Supervisors Seat 5Jay King 4 Year Term
Harbour Waterway Special Taxing District
Harbour Waterway Board of Supervisors Seat 1William K. Hibbard
Harbour Waterway Board of Supervisors Seat 2Paul E. Stroup, Jr.
Harbour Waterway Board of Supervisors Seat 3Robert P. Birtalan
Harbour Waterway Board of Supervisors Seat 4Robert D. Schleef
Harbour Waterway Board of Supervisors Seat 5Stanley H. Pipes, Jr.
Isle of Palms Special Taxing District
Isle of Palms Board of Supervisors Seat 1Jason Sessions
Isle of Palms Board of Supervisors Seat 2Brad Radloff
Isle of Palms Board of Supervisors Seat 3Matthew D. Kwartler
Isle of Palms Board of Supervisors Seat 4Timothy C. Pacheco
Isle of Palms Board of Supervisors Seat 5Ken Wright
Principal One Community Development District
Principal One Board of Supervisors Seat 1Dick Adamson
Principal One Board of Supervisors Seat 2Beverly Abrams
Principal One Board of Supervisors Seat 3Charles Blumberg
Principal One Board of Supervisors Seat 4Jill K. Preston
Principal One Board of Supervisors Seat 5Mike Slagle
Wynnfield Lakes Community Development District
Wynnfield Lakes Board of Supervisors Seat 1William Youmans
Wynnfield Lakes Board of Supervisors Seat 2
Wynnfield Lakes Board of Supervisors Seat 3Carrie Driscoll
Wynnfield Lakes Board of Supervisors Seat 4Shelley Howells
Wynnfield Lakes Board of Supervisors Seat 5Robert Herndon
 
City
 
Atlantic Beach
Mayor
Atlantic Beach MayorCarolyn Woods 2 Year Term
Atlantic Beach Commissioner Seat 2*Maria Mark 4 Year Term
Atlantic Beach Commissioner Seat 3*Mark Beckenbach 4 Year Term
Atlantic Beach Commissioner Seat 4*Jimmy. Hill 4 Year Term
Atlantic Beach Commissioner Seat 5*Jonathan Daugherty 4 Year Term
** At Large.
 
Baldwin
Mayor
Baldwin Mayor Group 5Stan Totman 4 Year Term
Baldwin Town Council Group 1*Harry D. Ervin 4 Year Term
Baldwin Town Council Group 2*Brenda Tillis Hall 4 Year Term
Baldwin Town Council Group 3*Levi Shannon 4 Year Term
Baldwin Town Council Group 4*Sean Lynch 4 Year Term
** At Large.
 
Jacksonville Beach
Mayor
Jacksonville Beach Mayor*Charlie Latham 4 Year Term
Jacksonville Beach Council Member Seat 1*Christine Hoffman 4 Year Term
Jacksonville Beach Council Member Seat 2*Phillip Vogelsang 4 Year Term
Jacksonville Beach Council Member Seat 3*Keith Doherty 4 Year Term
Jacksonville Beach Council Member District 1 Seat 4Steve Hartkemeyer 4 Year Term
Jacksonville Beach Council Member District 2 Seat 5Jeanell Wilson 4 Year Term
Jacksonville Beach Council Member District 3 Seat 6Tom Taylor 4 Year Term
** At Large.
 
Neptune Beach
Mayor
Neptune Beach Mayor Seat 1*Harriet Pruette 4 Year Term
Neptune Beach Councilor Seat 2*Scott Wiley 4 Year Term
Neptune Beach Councilor Seat 3*Kara Tucker 4 Year Term
Neptune Beach Councilor Seat 4*Richard Arthur 4 Year Term
Neptune Beach Councilor Seat 5*John E. Jolly 4 Year Term
** At Large.